Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

23.11.2018

Młoda bohaterka z Szydłowca

  • Na zdjęciu: widownia zgromadzona w szkole w Szydłowcu.
  • Na zdjęciu: funkcjonariusz odczytuje treść listu skierowanego do wyróżnionych.
  • Na zdjęciu: grupowe zdjęcie dzieci, rodziców, nauczycieli i funkcjonariuszy.

21 listopada 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu, podczas uroczystego apelu, miało miejsce wyróżnienie dziesięcioletniej Gabrysi, która zaalarmowała służby ratunkowe o pożarze butli z gazem w jej domu w Szydłowcu 12 listopada 2018 roku. Gabrysia wykazała się bohaterską postawą przez co uratowała życie swojej rodziny oraz zapobiegła rozprzestrzenieniu się pożaru.

W obecności pani dyrektor, grona pedagogicznego, przedstawicieli Policji, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, władz samorządowych, strażaków Państwowej Straży Pożarnej,  Ochotniczej Straży Pożarnej oraz rodziców i uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu, w imieniu mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, list gratulacyjny oraz okolicznościowe upominki wręczył komendant powiatowy PSP w Szydłowcu mł. bryg. Paweł Sokół. Wszyscy obecni na uroczystości głośnymi brawami podziękowali za godną do naśladowania postawę młodej bohaterce.

Podczas apelu przypomniano historię dziesięcioletniego Aleksandra Jastrzębskiego, ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu.  W sierpniu 207 roku Olek poinformował służby ratunkowe o osobie przygniecionej przez samochód ciężarowy. Błyskawiczna reakcja chłopca spowodowała zaalarmowanie i przyjazd straży pożarnej oraz zespołu pogotowia ratunkowego co przyczyniło się do uratowania życia mężczyzny.

Młoda bohaterka z Szydłowca

Dziesięcioletnia Gabrysia Szeliga z Szydłowca poinformowała służby ratownicze o pożarze butli  z gazem w jej domu w Szydłowcu 12 listopada 2018 roku. Głuchoniemi rodzice Gabrysi nie usłyszeli wybuchu butli z gazem oraz nie byli  wstanie zadzwonić po służby ratunkowe. Błyskawiczna reakcja dziewczynki spowodowała zaalarmowanie i przyjazd jednostek Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz zespołu pogotowia ratunkowego co przyczyniło się do uratowania życia rodziny oraz zapobiegło rozprzestrzenieniu się pożaru.

Jednostki Państwowej Straży Pożarnej po przybyciu na miejsce zdarzenia zastali pożar 11kg  butli z gazem propan-butan na trawniku obok budynku mieszkalnego. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i chłodzeniu butli z gazem przy pomocy wody. Ponadto, strażacy założyli opatrunek hydrożelowy na poparzone dłonie rodziców Gabrysi. Poparzenia powstały podczas wynoszenia płonącej butli z gazem na trawnik obok ich domu.

Gabrysia oraz Olek zgodnie przyznali, że dzięki wizytom Strażaków i Policjantów oraz staraniem nauczycieli szkoły podstawowej poznali numery alarmowe oraz zasady wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia.

 

Źródło: KW PSP

Podziel / Share
23.11.2018, Ilość wejść: 404, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry