Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

23.01.2019

Ciechanów uczcił bohaterów Powstania Styczniowego

22 stycznia to pamiętna data w historii Polski. Tego dnia w 1863 r. wybuchł największy w XIX w. zryw narodowy, który pochłonął kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Wydarzenie to w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

Mieszkańcy Ciechanowa jak co roku spotkali się pod pomnikiem, poległego w bitwie pod Rydzewem, Tomasza Kolbe ( ur.1828 we wsi Sielc koło Ostrowi Mazowieckiej ). Był on dowódcą w powstaniu styczniowymktóry, a zasłynął między innymi tym, że nie chcąc oddać się do niewoli, ostatnim pociskiem odebrał sobie życie. Popiersie Tomasza Kolbego spoczywające na granitowym cokole z piaskowcaw, usytuowane jest przed kościołem św. Tekli w centrum Ciechanowa. Pamięć bohaterskiego dowódcy powstania styczniowego jest żywa do dzisiaj, corocznie w uroczystościach pod pomnikiem bierze udział wielu mieszkańców Ciechanowa i okolic.

W uroczystym oddaniu hołdu powstańcom uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe, organizacje kombatanckie oraz działacze kultury.

Podziel / Share
23.01.2019, Ilość wejść: 232, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry