Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

15.04.2019

Konkurs na najstrojniejszą palmę: Niedziela Palmowa w Łysych

W minioną niedzielę w miejscowości Łyse po raz 50. odbył się konkurs na najpiękniejszą wielkanocną palmę. Wydarzenie tradycyjnie przyciągnęło wielu uczestników nie tylko z powiatu ostrołęckiego, ale również z Mazowsza i zagranicy.

Konkurs odbywa się corocznie w kończącą okres Wielkiego Postu i zaczynającą Wielki Tydzień Niedzielę Palmową. Tego dnia, w tradycji chrześcijańskiej, wierni przynoszą  do kościoła własnoręcznie robione palmy wielkanocne.

Źródło: Urząd Miasta Ostrołęki

Na Kurpiowszczyźnie istnieje zwyczaj robienia dużych ok. 5-6 m i strojnych palm wielkanocnych. Tradycyjnie do ozdobienia kurpiowskich palm wykorzystuje się roślinność leśną, borówki, tuje a także kwiaty z bibuły i wstążki. Czub drzewka pozostawia się zielony. Pierwotnie palmy przyozdabiano na całej długości widłakiem, jednak obecnie ze względu na ochronę  już się go nie stosuje.

Źródło: Urząd Miasta Ostrołęki

Po nabożeństwie rozstrzygnięty został konkurs i uhonorowano zwycięzców. W tej edycji  zgłoszono 129 ręcznie wykonanych prac. Niedzielnym uroczystościom towarzyszył kiermasz sztuki ludowej.

Źródło: Urząd Miasta Ostrołęki

W wydarzeniu na zaproszenie Wójta Gminy Łyse Grzegorza Fabiszewskiego udział wzięli m.in.: Wicemarszałek Senatu RP, Maria Koc; Minister Środowiska, Henryk Kowalczyk; Poseł na Sejm RP, Arkadiusz Czartoryski; Europoseł, Jarosław Kalinowski; Kierownik ostrołęckiej Delegatury MUW, Marcin Grabowski oraz przedstawiciele władz samorządowych.


 

Podziel / Share
15.04.2019, Ilość wejść: 302, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry