Pomoc dla niepełnosprawnych

Komunikaty

28.09.2015

Warszawa: jak traktować pacjentkę po stracie ciąży

 • Założenia rekomendacji przedstawili m.in. Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, prof. Krzysztof Czajkowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie perinatologii oraz Elżbieta Nawrocka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia MUW.
  Założenia rekomendacji przedstawili m.in. Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, prof. Krzysztof Czajkowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie perinatologii oraz Elżbieta Nawrocka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia MUW.
 • W Szpitalu Klinicznym w Warszawie zorganizowano spotkanie z przedstawicielami szpitali z Wołomina, Nowego Dworu Mazowieckiego, Otwocka, Pruszkowa i Żyrardowa.
  W Szpitalu Klinicznym w Warszawie zorganizowano spotkanie z przedstawicielami szpitali z Wołomina, Nowego Dworu Mazowieckiego, Otwocka, Pruszkowa i Żyrardowa.
 • Wojewoda Jacek Kozłowski został oprowadzony po Szpitalu Klinicznym w Warszawie.
  Wojewoda Jacek Kozłowski został oprowadzony po Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

Zapewnienie odpowiednich warunków pożegnania się z dzieckiem, pomoc psychologiczna oraz procedury związane z pochówkiem – to główne zagadnienia zawarte w rekomendacjach opracowanych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Zostały one przekazane do oddziałów położniczo-ginekologicznych z 22 szpitali z regionu warszawskiego. W 2014 r. w tym regionie odnotowano ok. 4 020 przypadków niekorzystnego zakończenia ciąży (samoistnych poronień, martwych urodzeń oraz śmierci żywo urodzonych noworodków).

Większość szpitali nie ma uregulowanych zasad postępowania z pacjentkami po niekorzystnym zakończeniu ciąży. Rekomendacje mają służyć zapewnieniu kobietom, które tego chcą, godnego pożegnania się z dzieckiem i zachowania po nim pamiątek. Nie mają natomiast na celu narzucania pacjentkom konkretnych zachowań czy procedur. Załączona ankieta ma pomóc wysondować, czy kobieta potrzebuje wsparcia i czy chce w ogóle rozmawiać o tym, co ją spotkało. Dokument zawiera również pakiet podstawowych informacji m.in. dotyczących urlopu macierzyńskiego, zasiłku macierzyńskiego i ewentualnie pogrzebowego*. Zwraca też uwagę na zaproponowanie pomocy psychologicznej pacjentce i ojcu dziecka.

Postanowiliśmy upowszechnić doświadczenia i dobre praktyki już stosowane przez niektóre mazowieckie placówki w tak trudnych sytuacjach – mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Rekomendacje są podstawą do wypracowania przez każdy szpital odpowiedniego modelu postępowania. Skierowane są do personelu oddziałów położniczo-ginekologicznych. Bardzo ważne są ich kompetencje oraz wiedza jak właściwie, ze zrozumieniem i poszanowaniem praw, przekazać podstawowe informacje pacjentce, której stan po stracie dziecka bywa bardzo ciężki. Pomagają zapewnić należyte wsparcie jej i jej bliskim.

Pierwsza ocena funkcjonowania zaleceń, wraz z naniesieniem uwag osób je stosujących w szpitalnej praktyce, dokonana będzie po 6 miesiącach. W dokumencie znajduje się ankieta ewaluacyjna, zachęcająca personel medyczny do zgłaszania uwag i obserwacji z praktyki. Bada ona też m.in. warunki organizacyjne szpitali, dostępność pomieszczeń do pożegnania się, zapewnienia opieki psychologa, osoby duchownej itp.

W Szpitalu Klinicznym w Warszawie zorganizowano spotkanie z przedstawicielami szpitali z Wołomina, Nowego Dworu Mazowieckiego, Otwocka, Pruszkowa i Żyrardowa. Placówkom przekazano założenia powstałego dokumentu, który trafi do wszystkich 52 placówek z oddziałami położniczo-ginekologicznymi na Mazowszu.

Zespół opracowujący rekomendacje został powołany z inicjatywy wojewody Jacka Kozłowskiego. W jego skład weszli konsultanci wojewódzcy w dziedzinach perinatologii (prof. dr hab. n. med.  Krzysztof Czajkowski) oraz położnictwa i ginekologii (dr hab. n. med.  Bronisława Pietrzak), psycholog, ksiądz, a także przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.


* O ile w USC został uprzednio wystawiony akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu (wymagane jest podanie płci dziecka).

Podobne tematy

Podziel / Share
28.09.2015, Ilość wejść: 2154, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry