Pomoc dla niepełnosprawnych

Komunikaty

28.09.2015

Warszawa: jak traktować pacjentkę po stracie ciąży

 • Założenia rekomendacji przedstawili m.in. Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, prof. Krzysztof Czajkowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie perinatologii oraz Elżbieta Nawrocka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia MUW.
  Założenia rekomendacji przedstawili m.in. Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, prof. Krzysztof Czajkowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie perinatologii oraz Elżbieta Nawrocka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia MUW.
 • W Szpitalu Klinicznym w Warszawie zorganizowano spotkanie z przedstawicielami szpitali z Wołomina, Nowego Dworu Mazowieckiego, Otwocka, Pruszkowa i Żyrardowa.
  W Szpitalu Klinicznym w Warszawie zorganizowano spotkanie z przedstawicielami szpitali z Wołomina, Nowego Dworu Mazowieckiego, Otwocka, Pruszkowa i Żyrardowa.
 • Wojewoda Jacek Kozłowski został oprowadzony po Szpitalu Klinicznym w Warszawie.
  Wojewoda Jacek Kozłowski został oprowadzony po Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

Zapewnienie odpowiednich warunków pożegnania się z dzieckiem, pomoc psychologiczna oraz procedury związane z pochówkiem – to główne zagadnienia zawarte w rekomendacjach opracowanych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Zostały one przekazane do oddziałów położniczo-ginekologicznych z 22 szpitali z regionu warszawskiego. W 2014 r. w tym regionie odnotowano ok. 4 020 przypadków niekorzystnego zakończenia ciąży (samoistnych poronień, martwych urodzeń oraz śmierci żywo urodzonych noworodków).

Większość szpitali nie ma uregulowanych zasad postępowania z pacjentkami po niekorzystnym zakończeniu ciąży. Rekomendacje mają służyć zapewnieniu kobietom, które tego chcą, godnego pożegnania się z dzieckiem i zachowania po nim pamiątek. Nie mają natomiast na celu narzucania pacjentkom konkretnych zachowań czy procedur. Załączona ankieta ma pomóc wysondować, czy kobieta potrzebuje wsparcia i czy chce w ogóle rozmawiać o tym, co ją spotkało. Dokument zawiera również pakiet podstawowych informacji m.in. dotyczących urlopu macierzyńskiego, zasiłku macierzyńskiego i ewentualnie pogrzebowego*. Zwraca też uwagę na zaproponowanie pomocy psychologicznej pacjentce i ojcu dziecka.

Postanowiliśmy upowszechnić doświadczenia i dobre praktyki już stosowane przez niektóre mazowieckie placówki w tak trudnych sytuacjach – mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Rekomendacje są podstawą do wypracowania przez każdy szpital odpowiedniego modelu postępowania. Skierowane są do personelu oddziałów położniczo-ginekologicznych. Bardzo ważne są ich kompetencje oraz wiedza jak właściwie, ze zrozumieniem i poszanowaniem praw, przekazać podstawowe informacje pacjentce, której stan po stracie dziecka bywa bardzo ciężki. Pomagają zapewnić należyte wsparcie jej i jej bliskim.

Pierwsza ocena funkcjonowania zaleceń, wraz z naniesieniem uwag osób je stosujących w szpitalnej praktyce, dokonana będzie po 6 miesiącach. W dokumencie znajduje się ankieta ewaluacyjna, zachęcająca personel medyczny do zgłaszania uwag i obserwacji z praktyki. Bada ona też m.in. warunki organizacyjne szpitali, dostępność pomieszczeń do pożegnania się, zapewnienia opieki psychologa, osoby duchownej itp.

W Szpitalu Klinicznym w Warszawie zorganizowano spotkanie z przedstawicielami szpitali z Wołomina, Nowego Dworu Mazowieckiego, Otwocka, Pruszkowa i Żyrardowa. Placówkom przekazano założenia powstałego dokumentu, który trafi do wszystkich 52 placówek z oddziałami położniczo-ginekologicznymi na Mazowszu.

Zespół opracowujący rekomendacje został powołany z inicjatywy wojewody Jacka Kozłowskiego. W jego skład weszli konsultanci wojewódzcy w dziedzinach perinatologii (prof. dr hab. n. med.  Krzysztof Czajkowski) oraz położnictwa i ginekologii (dr hab. n. med.  Bronisława Pietrzak), psycholog, ksiądz, a także przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.


* O ile w USC został uprzednio wystawiony akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu (wymagane jest podanie płci dziecka).

Podobne tematy

Podziel / Share
Rafał Babraj, 28.09.2015, Ilość wejść: 1690, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry