Pomoc dla niepełnosprawnych

Komunikaty

08.11.2017

Szkolenie „Dziecko z cukrzycą w przedszkolu i szkole”

Wiedza na temat cukrzycy – objawy i leczenie oraz zasady udzielania pomocy choremu dziecku przebywającemu w przedszkolu lub szkole to główne zagadnienia, które omówiono w trakcie szkolenia. Spotkanie otworzyła Halina Krajkowska, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia MUW.

Szkolenie ,,Dziecko z cukrzycą w przedszkolu i szkole” zorganizowane jest po raz trzeci w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, dzięki inicjatywie Ministerstwa Zdrowia, przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Warszawie. Szkolenie poprowadziła dr n. med. Hanna Trippenbach-Dulska z II Kliniki Pediatrycznej Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM w Warszawie. W ramach dzielenia się dobrymi praktykami na temat wspierania dziecka chorego wystąpiły: Marzena Kierzkowska i Iwona Pielech - dyrektorki pracujące w warszawskich przedszkolach, do których uczęszczają dzieci chorujące na cukrzycę.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała cukrzycę za chorobą społeczną. Na cukrzycę choruje ok. 350 mln ludzi na całym świecie. Rocznie liczba zachorowań wzrasta: wśród 50-latków co piąta osoba ma cukrzycę, w grupie 70 - latków  choruje co trzecia osoba. W Polsce liczba chorych osób wynosi 2,6 mln pacjentów tj.  7 proc. populacji. Na Mazowszu z powodu cukrzycy aktualnie leczy się ok. 300 tys. osób. W 2015 r. schorzenie rozpoznano u 1 593 dzieci i młodzieży, najwięcej u dzieci w wieku 10-14 lat. Na Mazowszu funkcjonuje 386 poradni diabetologicznych. Świadczeń medycznych udziela 7 oddziałów szpitalnych, z czego 5 znajduje się w Warszawie.

Istotna jest wiedza na temat postępowania z dzieckiem chorym na cukrzycę w przedszkolach i szkołach. Dlatego też, uczestnicy szkolenia otrzymali poszerzone informacje dotyczące cukrzycy (objawy, sposoby diagnozowania, leczenie) oraz zbiór zasad postępowania z rodzicami czy sposobów wspierania dziecka. W spotkaniu wzięło udział ponad stu nauczycieli i wychowawców.

 

Podziel / Share
Natalia Lech, 08.11.2017, Ilość wejść: 967, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry