Pomoc dla niepełnosprawnych

Komunikaty

29.05.2018

Straty po przejściu frontu burzowego na południowym Mazowszu – służby Wojewody monitorują sytuację

Od poniedziałku, 28 maja 2018 r. Wicewojewoda Artur Standowicz oraz pracownicy Wojewody od rana kontaktowali się  z przedstawicielami samorządów i placówek samorządowych z terenów objętych 26 maja br. na Mazowszu frontem burzowym (powiaty: lipski i zwoleński, powiat radomski – gmina Iłża). Na podstawie informacji przekazanych przez samorządy wiadomo o uszkodzeniu dwóch budynków mieszkalnych w gminie Rzeczniów.

W wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogły też ucierpieć uprawy w powiecie zwoleńskim i lipskim. Wojewoda zwrócił się do samorządów o pilne oszacowanie strat. W poniedziałek (28 maja br.) rano Wicewojewoda Artur Standowicz spotkał się z przedstawicielami samorządów z miejscowości, które poniosły straty na skutek przejścia frontu burzowego. Wicewojewoda Mazowiecki był w poniedziałek w miejscowościach usytuowanych w trzech gminach: Rzeczniów, Kazanów i Jedlińsk. W gminach Kazanów i Jedlińsk raportowano podtopienia i sygnalizowano zniszczenia w infrastrukturze drogowej oraz straty w uprawach.

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera poprzez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w kontakcie z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zwoleniu i Lipsku. Zwrócił się o bieżące przekazywanie informacji o stratach. Jednocześnie jednostki zostały poinformowane o procedurze powoływania komisji do spraw oszacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej oraz o procedurze zgłaszania strat w infrastrukturze komunalnej. Wojewoda powołuje komisje szacujące szkody w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej na wniosek wójta/burmistrza oraz potwierdza wystąpienie szkód poprzez adnotację w protokole. Podczas wnioskowania do Wojewody o powołanie składu komisji do spraw szacowania szkód oraz do złożenia dokumentacji dotyczącej strat w infrastrukturze komunalnej nie jest wymagane złożenie ekspertyzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, potwierdzającej wystąpienie huraganu oraz deszczu nawalnego 26 maja br. na Mazowszu.

Mieszkańcy, których domy zostały zniszczone, mogą uzyskać pomoc na najpilniejsze potrzeby – do 6 tys. zł. Po oszacowaniu szkód Wojewoda na podstawie złożonych przez gminy wniosków może wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o uruchomienie środków z rezerwy celowej na wsparcie na remont lub odbudowę budynków mieszkalnych.

Gmina Rzeczniów poinformowała o uszkodzeniu dwóch budynków mieszkalnych w miejscowości Kaniosy. Przedstawiciele władz samorządowych zadeklarowali udzielenie wsparcia finansowego ze środków własnych Gminy. Dwie rodziny już otrzymały środki w wysokości 6 tys. zł z budżetu gminy. Przekazane informacje od władz gminy potwierdziły stan budynków: jeden budynek będzie nadawał się do rozbiórki, w drugim konieczna będzie odbudowa piętra. Po szczegółowym oszacowaniu strat władze gminy rozważą złożenie wniosku o środki do Wojewody. Jak natomiast poinformowali przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zwoleniu, uszkodzone zostało pokrycie dachowe w budynku mieszkalnym. Pozostałe samorządy dotąd nie zgłosiły do Wojewody strat w zabudowie mieszkalnej.

 

Podziel / Share
Natalia Lech, 29.05.2018, Ilość wejść: 404, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry