Pomoc dla niepełnosprawnych

Komunikaty

15.06.2018

22 utonięcia na Mazowszu – ostrożnie nad wodą!

Nierozsądne, brawurowe zachowania oraz kąpiel pod wpływem alkoholu - to najczęstsze przyczyny tragicznych zdarzeń nad wodą. Od początku roku na terenie województwa mazowieckiego utonęły już 22 osoby. W poprzedni weekend doszło do kolejnych 4  śmiertelnych wypadków.

Słońce i wysokie temperatury zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu. Letnia pogoda kusi, by wykąpać się w jeziorze czy rzece. Niestety, nierozważne korzystanie z akwenów może być tragiczne w skutkach. Ze statystyk wynika, że w latach ubiegłych na terenie województwa utopiło się po kilkadziesiąt osób: w 2015 – 62, w 2016 r. – 47, w 2017 r. – 49. Zdecydowana większość spośród ofiar to mężczyźni.

W 2018 roku na Mazowszu na skutek utonięcia straciły życie 22 osoby (stan na 12 czerwca). Mając to na uwadze podległe Wojewodzie Mazowieckiemu służby i inspekcje podejmują dodatkowe działania, zwiększające bezpieczeństwo kąpiących się. Szczególnej kontroli podlegają dzikie kąpieliska, na których najczęściej dochodzi do utonięć.

„Przed nami wakacje. Nasze pociechy chętnie w tym czasie korzystają z możliwości kąpieli w  przydomowych stawach i gliniankach. Proszę rodziców i opiekunów o zachowanie czujności i  przekazanie dzieciom podstawowych zasad bezpiecznej zabawy nad wodą” – zaapelował Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Policja, Straż Pożarna oraz pozostałe służby regularnie przeprowadzają w tym okresie profilaktyczne akcje edukacyjne, skierowane głównie do dzieci i młodzieży. Mają one na celu uświadomienie zagrożeń występujących podczas spędzania wolnego czasu nad otwartymi zbiornikami wodnymi i naukę właściwych zasad postępowania w przypadku niebezpieczeństwa.

Rozsądne korzystanie z wypoczynku nad wodą sprawi, że ten czas będzie relaksem, a nie przyczyną kłopotów i dramatycznych sytuacji, których konsekwencje mogą być nieodwracalne.

Podziel / Share
15.06.2018, Ilość wejść: 455, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry