Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

28.11.2018

Konferencja „Transplantacja Darem Życia”

28 listopada br. w LXV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. Józefa Bema w Warszawie odbyła się konferencja „Transplantacja Darem Życia”. W konferencji wzięli udział pełnoletni uczniowie szkoły.

W  trakcie spotkania przedstawiciele Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” - Teresa Danek i Klaudia Nestorowicz, zaprezentowały obszary medycyny transplantacyjnej i jej stan w Polsce oraz zasady działania Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.

Problematykę pobierania nerki od żywego dawcy omówił dr hab. Tomasz Jakimowicz z Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie. O zawodzie koordynatora transplantacyjnego opowiedział Łukasz Górski z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus.

W konferencji udział wzięli także Eugeniusz Karmiłowicz z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji i Przemysław Busz ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Profesora Zbigniewa Religi, którzy mówili o doświadczeniach osób żyjących z przeszczepem. Agnieszka Wróblewska z Fundacji DKMS Polska oraz Piotr Kruszyński, dawca szpiku opowiedzieli o procesie rekrutacji i poboru szpiku od strony dawcy i współpracującej z nim organizacji.

Konferencja służy rozpowszechnianiu idei transplantacji narządów i tkanek. Spotkanie było zorganizowane w ramach programu „Partnerstwo dla Transplantacji w województwie mazowieckim”. Program realizowany jest z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego od 2009 roku.

Podziel / Share
28.11.2018, Ilość wejść: 469, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry