Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

19.03.2019

Konferencje: „Transplantacja Darem Życia”

  • Na zdjęciu: przemówienia prelegentów w trakcie konferencji.
  • Na zdjęciu: przemówienia prelegentów w trakcie konferencji.

Kolejne z cyklu prowadzonych konferencji dotyczących transplantacji odbyły się 11 marca br. w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach oraz 18 marca br. w Zespole Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie.

11 marca 2019 r. w Centrum Kulturalno – Artystycznym w Kozienicach przy ul. Warszawskiej 29 odbyła się konferencja pt. „Transplantacja Darem Życia”.

Jako pierwszy głos zabrał prof. dr hab. n. med. Ireneusz Nawrot, który przedstawił historię medycyny transplantacyjnej, wprowadził uczestników w jej główne założenia oraz osiągnięcia uzyskane za pośrednictwem tej metody leczenia na przestrzeni lat. W dalszej części wykładu profesor mówił również o nerkozastępczych sposobach leczenia nerek – dializie i przeszczepie.

W konferencji udział wzięła również Anna Durska, która omówiła zasady działania Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.  Opowiedziała zebranym o procesie przeszczepiania komórek krwiotwórczych. Polska jest w czołówce państw, w których notuje się największą ilość rejestracji dawców szpiku (obecnie jest to około 1 mln. 600 tyś. osób).

Eugeniusz Karmiłowicz z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji mówił zebranym o doświadczeniach osoby żyjącej z przeszczepem nerki od żywego dawcy. Opisał jak wyglądał cały proces leczenia – od momentu kiedy dowiedział się o chorobie poprzez operację aż do dziś. Zapewnił zebranych, że kilka lat po operacji czuje się jak osoba w pełni zdrowa.

Jako ostatni głos zabrał Przemysław Busz ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Profesora Zbigniewa Religi, który mówił o doświadczeniach osoby żyjącej z przeszczepem serca. Zaprezentował swój film pt. „Składak. nowe serce nowe życie” w którym zamieścił ankietę i zadawał pytania mieszkańcom Warszawy - co sądzą na temat transplantacji narządów. W filmie  pokazał również,  jak wygląda jego codzienne życie.

Na koniec konferencji odbyła się dyskusja podczas której prelegenci odpowiadali na pytania licznie zebranych uczniów.

W spotkaniu udział wzięło około 150 osób, w tym mi.in.: Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski, Naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Sportu w Starostwie Powiatowym Janusz Patkowski, Ewa Malec – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego.

18 marca 2019 r. w Zespole Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego/Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie przy ulicy Jana Matejki 9 odbyła się konferencja pt. „Transplantacja Darem Życia”.

Jako pierwszy głos zabrał dr med. Krzysztof Madej, który przedstawił historię medycyny transplantacyjnej uwzględniając pierwszy przeszczep nerki pod kierunkiem prof. Nielubowicza w Polsce w 1966 r. oraz o pierwszy udanym przeszczep serca pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi w 1985 r.), wprowadził uczestników w jej główne założenia oraz osiągnięcia uzyskane za pośrednictwem tej metody leczenia na przestrzeni lat. W dalszej części wykładu mówił również o nerkozastępczych sposobach leczenia nerek – dializie i przeszczepie. Wyjaśnił zasady typowania biorców i dawców oraz opowiedział o warunkach przeszczepiania poszczególnych narządów.

W konferencji udział wzięła również Pani dr n. przyr. Małgorzata Dudkiewicz, która omówiła zasady działania Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowe oraz omówiła o proces przeszczepiania komórek krwiotwórczych. Polska jest w czołówce państw w których notuje się największą ilość rejestracji dawców szpiku (obecnie na dzień 15.03.2019 r. jest już ponad 1 mln. 600 tyś. osób co daje Polsce 4 miejsce na świecie).

Eugeniusz Karmiłowicz z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji opowiedział zebranym o doświadczeniach osoby żyjącej z przeszczepem nerki od żywego dawcy rodzinnego. Jako ostatni głos zabrał  Przemysław Busz ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Profesora Zbigniewa Religi, który mówił o doświadczeniach osoby żyjącej z przeszczepem serca.

W spotkaniu udział wzięło około 250 osób, w tym m.in.: Elżbieta Michalik – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego, Cecylia Domżała – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie z delegacją pracowników, Beata Kiliańczyk Szawłowska -Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wyszkowie oraz pracownicy PSSE w Wyszkowie, Stanisław Jastrzębski – Wójt gminy Długosiodło, Małgorzata Ślesik Nasiadko- Dyrektor Miejsko – Gminnej  Biblioteki Publicznej im. C. K. Norwida w Wyszkowie, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, dyrektorzy i pracownicy jednostek podległych Urzędowi Miasta oraz Starostwu Powiatowemu w Wyszkowie, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i podstawowych z terenu Wyszkowa z delegacjami uczniów.

Konferencja służy rozpowszechnianiu idei transplantacji narządów i tkanek. Spotkanie było zorganizowane w ramach programu „Partnerstwo dla Transplantacji w województwie mazowieckim”. Program realizowany jest z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego od 2009 roku.

 

Podziel / Share
19.03.2019, Ilość wejść: 270, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry