Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

18.06.2019

Powiat grójecki: Mocno przeładowana ciężarówka z betonowymi szambami

  • Na zdjęciu: przeładowane ciężarówki zatrzymane przez funkcjonariuszy WITD.
  • Na zdjęciu: przeładowane ciężarówki zatrzymane przez funkcjonariuszy WITD.

Blisko 61 ton ważyła ciężarówka z przyczepą przewożąca pięć betonowych szamb. Przeładowywany o prawie 21 ton zespół pojazdów zatrzymał patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego na ekspresowej „siódemce” koło Grójca.

Ciężarówka należąca do przedsiębiorcy z okolic Radomia we wtorek rano (18 czerwca) przewoziła betonowe zbiorniki w kierunku Warszawy. Inspektorzy jadący do punktu kontrolnego z daleka zwrócili uwagę na ilość ładunku, która nie pozostawiała najmniejszych złudzeń, że auto jest przeciążone.

Zespół pojazdów zatrzymano do kontroli i skierowano do najbliższego punktu kontrolnego w miejscowości Widów koło Grójca. Tam sprawdzono jego rzeczywistą wagę i wymiary. Ciężarówka z przyczepą i ładunkiem ważyła 60,6 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton. Znaczne przeciążenie wpłynęło także na przekroczenie dopuszczalnego nacisku podwójnej osi napędowej ciężarówki o 6,6 tony. Oprócz tego zatrzymany zespół pojazdów był za długi o ponad 1 metr i 15 centymetrów.

Inspektorzy wstrzymali transport do momentu przeładowania nadmiaru szamb na inny pojazd. Za stwierdzone nieprawidłowości kierowcę ukarali mandatem, a wobec przewoźnika wszczęli dwa postępowania administracyjne z ustawy prawo o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym. Przedsiębiorcy grożą kary w łącznej wysokości 27 tysięcy złotych (15 tys. zł i 12 tys. zł).

Tak znaczne przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu powoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zespół pojazdów ważący prawie 21 ton za dużo nie zachowuje się stabilnie w trakcie jazdy i pokonuje dłuższą drogę w razie nagłego hamowania. Ponadto przyczynia się do nadmiernej degradacji nawierzchni jezdni. Dlatego ważenie pojazdów jest jednym z kluczowych zadań ITD.

Źródło: WITD

Podziel / Share
18.06.2019, Ilość wejść: 327, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry