Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

21.09.2009

Ogólnopolska Konferencja Konserwatorska w Pułtusku

„Ecclesia et Civitas – kościół w kulturze i przestrzeni miasta na przykładzie Pułtuska” – to temat konferencji zorganizowanej dla konserwatorów oraz miłośników architektury. Impreza odbywa się pod patronatem Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego.

W programie dwudniowej konferencji przewidziano szereg wykładów na temat obiektów sakralnych Pułtuska oraz sposobów ich konserwacji. Po części merytorycznej uczestnicy mogli obejrzeć bazylikę kolegiacką w Pułtusku, a następnie odbyć przejażdżkę gondolami i zjeść kolację w tawernie nad Narwią.

Kolegiata w Pułtusku została zbudowana około 1443 r. przez biskupa Pawła Giżyckiego. Kościół parafialny pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny został oddany do użytku w 1449 r. i podniesiony do rangi Kolegiaty. Świątynia zbudowana w stylu gotyckim, około 1560 r. została przebudowana według projektu Jana Baptysty z Wenecji i przyozdobiona w duchu renesansowym przez ks. Bpa Andrzeja Noskowskiego. Kolegiata uległa uszkodzeniu w 1944 r. i 1945 r. Ponownie odremontowana w 1948 r. i 1966 r. Po 10 latach wymieniono pokrycie dachowe kościoła na miedziane, a także dokonano szeregu prac remontowo – konserwatorskich, w tym konserwacji znakomitych polichromii.

Podziel / Share
21.09.2009, Ilość wejść: 1610, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry