Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

24.09.2009

Mieszkania: zmiana wysokości kosztu odtworzenia metra kwadratowego

Nowe wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych od 1 października 2009 roku do 31 marca 2010 będą wynosić: 4528,3 zł – dla województwa mazowieckiego i 5536,4 zł – dla Warszawy.

Wysokość wskaźnika przeliczeniowego ustalana jest przez wojewodę dwa razy w roku na okres 6 miesięcy. Wartość ta ma istotne znaczenie np. dla ustalania stawek czynszu lokali mieszkalnych – roczny czynsz za metr kwadratowy nie może przekraczać 3% wartości wskaźnika. Ma ona także znaczenie w przypadku ubiegania się o kredyt w ramach rządowego programu „Rodzina na swoim”. Wartość odtworzeniową lokalu stanowi iloczyn powierzchni użytkowej lokalu i wskaźnika przeliczeniowego.

Wojewoda nie ma wpływu na wysokość wskaźnika - dokonuje jego wyliczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podstawą jest tu przeciętny w powiecie koszt budowy 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, określony przez Główny Urząd Statystyczny w Warszawie. Przy ustalaniu wielkości wskaźnika uwzględniany jest wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych dla województwa mazowieckiego na podstawie danych z ostatnich 6 miesięcy.

Podziel / Share
24.09.2009, Ilość wejść: 1729, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry