Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

24.01.2011

WIRTUALNY SZTETL

Pragniemy przedstawić portal internetowy Wirtualny Sztetl – www.sztetl.org.pl – prowadzony przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest to wyjątkowe źródło informacji o historii społeczności żydowskich w miastach i miasteczkach Polski, a także o współczesnych przedsięwzięciach służących zachowaniu żydowskiego dziedzictwa. Wirtualny Sztetl to miejsce spotkań wszystkich osób

Pragniemy przedstawić portal internetowy Wirtualny Sztetl – www.sztetl.org.pl – prowadzony przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest to wyjątkowe źródło informacji o historii społeczności żydowskich w miastach i miasteczkach Polski, a także o współczesnych przedsięwzięciach służących zachowaniu żydowskiego dziedzictwa. Wirtualny Sztetl to miejsce spotkań wszystkich osób zainteresowanych historią i kulturą Żydów w Polsce.

Wirtualny Sztetl opisuje historię polskich Żydów, która w dużej mierze toczyła się w miasteczkach (jid. sztetl). Na portalu znajdą się informacje o historii, ale i o współczesności, o małych miejscowościach, ale i o dużych miastach. Portal obejmie współczesną, ale i przedwojenną Polskę. Wersja angielska umożliwi korzystanie z Wirtualnego Sztetla rozsianym po całym świecie polskim Żydom i ich potomkom.
Pełen obraz historii i relacji polsko-żydowskich jest i będzie budowany dzięki wysiłkowi wielu instytucji, organizacji i osób prywatnych. Bogactwo tematu powoduje, że lista inicjatyw do podjęcia jest niewyczerpana. Źródłem cennych informacji jest portal Polin, a także portal społeczności lokalnej jewish.org.pl. Wirtualny Sztetl korzysta z doświadczeń projektów internetowych: izrael.badacz.org i Diapozytyw (Instytut Adama Mickiewicza), czerpie z wieloletniej współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich z Żydowskim Instytutem Historycznym.
Wirtualny Sztetl to nie miejsce, ale społeczność, która go tworzy. Róbmy zdjęcia, szukajmy pamiątek, słuchajmy wspomnień, informujmy się i zachęcajmy do podejmowania inicjatyw. Poznawajmy się i działajmy.
Portal Wirtualny Sztetl przynosi również korzyści regionom i całemu krajowi:
W edukacji – portal prezentuje historię w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla młodzieży zachęcając młodzież do własnych badań i daje możliwość ich publikacji;
W promocji turystycznej – na portalu są opisywane, po polsku i po angielsku, najcenniejsze zabytki i atrakcje poszczególnych miast i miasteczek Polski. Portal podaje informacje o noclegach, gastronomii, sposobie dojazdu.
W kulturze – Wirtualny Sztetl promuje wydarzenia i projekty inspirowane historią i kulturą Żydów.

Zachęcamy również wszystkich do czynnego udziału w projekcie Wirtualny Sztetl poprzez dołączenie do Wolontariatu. Formularz rejestracyjny i więcej informacji na stronie http://www.sztetl.org.pl/pl/volunteer/

Podziel / Share
Krzysztof Gołębiewski, 24.01.2011, Ilość wejść: 1422, Rejestr zmian

Aktualne projekty

do góry