Pomoc dla niepełnosprawnych

Mazowsze

 Gospodarczy lider z tysiącletnią tradycją.

Historyczne budowle wtopione w nowoczesną, sięgającą chmur Warszawę. Uczelniane zagłębie, z ogromnym obszarem rolniczym wokół. Zapraszamy na Mazowsze - region kontrastów i wielkich możliwości.

 

Naszą wycieczkę proponujemy rozpocząć od najstarszego miasta w regionie – Płocka, leżącego w sercu Mazowsza, na pograniczu Kotliny Płockiej i Pojezierza Dobrzyńskiego.

Założony na nadwiślańskiej skarpie gród był siedzibą biskupów, mazowieckich książąt i polskich władców. Jest to miejsce niezwykłe, będące natchnieniem poetów, mistrzów pędzla i kamery. Jego magia polega na wyjątkowym uroku, jaki tworzą historia i teraźniejszość.

 

W Pułtusku, oddalonym zaledwie 60 km od Warszawy, w murach XV-wiecznego Zamku - położonego na skraju Puszczy Białej, nad błękitną Narwią - mieści się Dom Polonii (teraz funkcjonuje jako piękny hotel). Miasto szczyci się najdłuższym w Europie (380 m) brukowanym rynkiem. 

Żelazowa Wola to niewielka miejscowość położona na równinie mazowieckiej, na obrzeżach Sochaczewa. Znajduje się tam piękny dworek, dom urodzenia światowej sławy pianisty i kompozytora – Fryderyka Chopina. Wnętrze muzeum oddaje charakter epoki, choć do naszych czasów nie zachowało się XIX-wieczne wyposażenie domu Chopinów.

Okolice Grójca - to największy region sadowniczy w Polsce. Mówi się, że jest to największy sad Europy, a co trzecie jabłko w Polsce jest "made in Grójec". Mają one niespotykaną kwasowość i piękny czerwony kolor – te cechy zapewnia owocom unikalny tamtejszy mikroklimat.
 

Zalew Zegrzyński jest miejscem rekreacji mieszkańców Warszawy i okolic dzięki licznym ośrodkom wypoczynkowym i sportów wodnych. Zlokalizowane są one głównie w: Zegrzu, Zegrzynku, Białobrzegach i Rynii. Wokół zalewu znajdują się szlaki rowerowe.

 

W pobliżu Warszawy położona jest Puszcza Kampinoska – Kampinoski Park Narodowy, jeden z ważniejszych w Polsce kompleksów leśnych. W porastających piaszczyste wydmy lasach zamieszkuje dzika zwierzyna, m.in.: łosie, rysie, bobry i borsuki.

Nadbużański Park Krajobrazowy, położony w środkowo – wschodniej części województwa mazowieckiego, charakteryzuje się zróżnicowaniem krajobrazu. Największym jego walorem jest dolina Bugu z licznymi starorzeczami i wyspami w nurcie oraz piaszczystymi łachami i skarpami. Około 1/3 powierzchni parku zajmują kompleksy leśne – pozostałości dawnych puszcz. Do ciekawych miejsc w województwie należą także: ruiny dawnych zamków książąt mazowieckich w Ciechanowie i Czersku, twierdza w Modlinie dorzecze Narwi czy Konstancin Jeziorna – piękne podwarszawskie miasteczko uzdrowiskowe.

Krajobraz Mazowsza to wysoczyzny i równiny, rozcięte szerokimi dolinami: królowej polskich rzek - Wisły, symbolicznego Bugu, historycznej Bzury i malowniczych Narwi, Pilicy i Wkry. Jezior jest niewiele - głównie polodowcowych - w okolicach Gostynina i na Pojezierzu Dobrzyńskim.

Lasy zajmują ponad 20 % powierzchni regionu – królują w nich zawsze zielone sosny i długowieczne dęby.

 

 Mazowsze jest najliczniej odwiedzanym przez zagranicznych turystów regionem Polski.

Przyciąga około 5 mln osób rocznie, czyli prawie 30 proc. wszystkich cudzoziemców, odwiedzających nasz kraj. Województwo mazowieckie jest największe pod względem powierzchni i liczby ludności, porównuje się je czasem z Danią. Zajmuje 36 tys. km2 – czyli ponad 11 proc. terytorium Polski. Mieszka tu co najmniej 5,2 mln ludzi. Gęstość zaludnienia wynosi 145 osób na km2.

Mazowieckie zostało utworzone w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku z województwa warszawskiego oraz części województw: ostrołęckiego, radomskiego, ciechanowskiego, siedleckiego, płockiego, skierniewickiego, bialskopodlaskiego i łomżyńskiego. Wróciło mniej więcej do kształtu województwa warszawskiego sprzed 1975 r. Jego granice nie pokrywają się jednak z historycznym regionem Mazowsza. Wschodnia część obejmuje ziemie Podlasia, północna – Kurpie, a południowa to ziemia radomska. Administracyjnie dzieli się na 5 powiatów grodzkich, 37 powiatów ziemskich i 314 gmin. Znajduje się w nim 85 miast, w których mieszka 65% ludności. Największe miasta to: Warszawa (ponad 2,8 mln mieszkańców), Radom, Siedlce, Ostrołęka, Płock, Pruszków, Legionowo, Ciechanów. Najmniejszym pod względem liczby ludności miastem w województwie – a zarazem w Polsce - są Wyśmierzyce, w których mieszka niespełna 950 osób.

 Województwo mazowieckie należy do regionów najbardziej zróżnicowanych pod względem gospodarczym.

Wytwarzane jest w nim - najwięcej w kraju - ponad 21% produktu krajowego brutto. Wybija się tu najbardziej rozwinięta gospodarczo Warszawa z „wianuszkiem” okolicznych miejscowości oraz Płock i Siedlce. W największych miastach kwitną: handel, telekomunikacja, usługi finansowe i informatyczne, ubezpieczenia, przemysł samochodowy i petrochemiczny. Równocześnie - województwo jest największym w Polsce skupiskiem ludności wiejskiej (1,8 mln osób) – co czwarta osoba pracuje w rolnictwie. Ponad połowę jego powierzchni zajmują użytki rolne. Szczególnie rozwinięte są warzywnictwo i sadownictwo, zwłaszcza w okolicach Grójca i Warki.

 Na terenie województwa działa prężne zaplecze naukowo - oświatowe, ma największą liczbę studentów w kraju (ponad 350 tys.).

Największym ośrodkiem akademickim jest Warszawa, ale uczelnie zlokalizowane są również w m.in. Płocku, Pułtusku, Radomiu i Siedlcach. Siedziby ma tu w sumie 18 publicznych szkół wyższych o niemal wszystkich profilach. Najbardziej znane są: Uniwersytet Warszawski (złożony w 1816 roku), Politechnika Warszawska (z tradycją od 1826 r.), Szkoła Główna Handlowa i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Działają tu także 44 uczelnie niepubliczne.

Kończąc wycieczkę po Mazowszu, zapraszamy do stolicy. Obowiązkowym punktem powinna być wizyta na Starówce. Schodzące ku Wiśle starodawne uliczki, stylowe kafejki - pozwolą na chwilę wytchnienia. Stare Miasto – po zrównaniu z ziemią podczas II wojny światowej - zostało odbudowane na tyle wiernie, że znalazło się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Istnieje też wiele cennych budynków, które przetrwały wojnę bez większych zniszczeń, jak: Pałac w Wilanowie (letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego, który powstrzymał inwazję imperium tureckiego na Europę w XVII wieku), kościół Wizytek i kościół pokarmelicki pw. Wniebowzięcia przy stylowo odnowionym Krakowskim Przedmieściu czy Pałac Prezydencki. Ze Starówki warto wybrać się na spacer Traktem Królewskim - najbardziej reprezentacyjną częścią miasta. Szlak ten łączy Zamek Królewski z pałacami w Łazienkach i Wilanowie. Urzeka klimatem, pięknem pałaców, kościołów, mieszczańskich kamienic i majestatem siedzib rządowych. Spacer traktem to również pozwalająca poznać historię wędrówka przez stulecia. Odmiennych wrażeń dostarczy za to stara część Pragi z niepowtarzalnym warszawskim klimatem, gdzie wiele kamienic pamięta czasy przedwojenne. Gości z zagranicy zainteresować mogą pozostałe po socrealizmie Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM) czy bloki w okolicach Dworca Wschodniego. A jeśli oglądać panoramę stolicy, to tylko z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki, który - jak paryska wieża Eiffla – widoczny jest z niemal każdego miejsca w mieście. Unikalny dla Warszawy jest też kontrast, jaki daje bliskie sąsiedztwo zabudowy wielkomiejskiej, drapaczy chmur i zabytków, z zielenią licznych skwerów, parków i ogrodów. To w nich zabiegani mieszkańcy mogą choć na chwilę odetchnąć, posłuchać śpiewu ptaków i pomyśleć o niebieskich migdałach.

Ta wielkomiejska aglomeracja jest jednocześnie azylem dla wielu gatunków zwierząt chronionych - motyli, jaszczurek i gadów. Jednak najliczniejszą grupę stanowią dzikie ptaki. Choć znajdują schronienie głównie w konarach drzew i zaroślach nad zielonym, wciąż naturalnym brzegiem Wisły, ich symbolem jest para sokołów wędrownych, która kilka lat temu uwiła gniazdo na szczycie Pałacu Kultury i Nauki – w samym sercu miasta.

 Warszawa - to także centrum wydarzeń kulturalnych.

Licznych koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, festiwali i - znanych od Ameryki po Japonię - konkursów muzycznych, takich jak: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki, Festiwal Mozartowski czy Festiwal Muzyki Dawnej. W stolicy znajduje się też około 30 większych stałych teatrów. Wśród nich najważniejsze są Teatr Narodowy (założony w 1765 r.) oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa (założony w 1778 r.). Mieści się tutaj wiele muzeów i galerii sztuki - tak państwowych, jak i prywatnych. Największe galerie to Zachęta i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Z muzeów na pewno warto zajrzeć do Muzeum Narodowego oraz jego filii: na Zamku Królewskim oraz w Pałacu Wilanowskim. Od 2004 r. obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek jest multimedialne Muzeum Powstania Warszawskiego. Trzeba tam pójść, żeby wiedzieć dlaczego.

W administracyjnej stolicy Polski ma siedzibę większość organów władzy - ministerstw, urzędów i instytucji centralnych oraz ambasad. Swoje przedstawicielstwa mają zagraniczne instytucje, organizacje i korporacje. Tu przecinają się krajowe szlaki komunikacyjne. Na międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina ląduje ponad 80 proc. przylatujących do Polski pasażerów. Warszawskie Śródmieście, z Giełdą Papierów Wartościowych, jest jednym z najważniejszych centrów biznesu w Europie Środkowej. - I nigdy nie zasypia…

Zapraszamy w Mazowieckie!

Podziel / Share
02.06.2009, Ilość wejść: 17043, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Aktualne projekty

do góry